Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baro Başkanımızın Katledilişinin 143.Haftasında Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz.

28.09.2018

Değerli Basın Mensupları, hepinizin bildiği üzere tam 143 haftadır burada Diyarbakır adliyesi önünden sevgili Tahir Elçi'nin katillerini ve arkasındaki karanlık odakları arıyoruz, soruyoruz talep ediyoruz. 28 Kasım 2015 Günü sevgili Tahir Elçi Diyarbakır’ın sembollerinden olan, tarihi mekanlarından olan Dört ayaklı minarenin ayaklarının zarar görmesine, tarihi ve kültürel yapıya yapılan saldırıya karşı durmak, dikkat çekmek üzere  basın açıklaması yaptığı esnada neredeyse canlı yayında alçakça bir şekilde katledildi.

Bu cinayetin üzerinden 3 yıla yakın bir süre geçmek üzere. 3 yılı geride bırakmak üzereyiz.  Ancak Tahir Elçi soruşturma dosyasında elle tutulur hiçbir ilerleme sağlanmadı,  hiçbir adım atılmadı. Tahir Elçi’nin soruşturma dosyasında şüpheli sıfatıyla dahi henüz hiçbir kimsenin ifadesi alınmadı, sorgulanmadı.

Biz Diyarbakır Barosu olarak Tahir Elçi’nin bu toplum için yaptıkları adalet, insan hakları mücadelesi, barış adına bütün meslek yaşamını bu alana vakfettiğini biliyoruz. Sadece biz hukukçuların, Tahir Elçi’nin mücadele arkadaşlarının değil, tüm Türkiye toplumunun Tahir Elçi’ye borçlu olduğunu düşünüyoruz. Ve tüm Türkiye toplumunun Tahir Elçi’nin faillerinin bulunması yönünde siyasal iktidar bir baskı kurmasını gerektiğini ve talep kar olması gerektiğini defalarca buradan dile getirdik.

Sevgili Basın Mensupları daha öncede defaatle dile getirdiğimiz üzere biz Diyarbakır Barosu olarak Tahir Elçi’nin  mücadele arkadaşları olarak, sevenleri, dostları olarak asla ve asla bu cinayetin peşini bırakmayacağız. Tahir Elçi’nin failleri ve arkasındaki karanlık odaklar, yargı karşısında hesap verene kadar bu mücadelemiz devam edecek.

Tahir Elçi’ye yönelik saldırının hiçbir vicdana, adalete, hukuka, insan haklarına, Türkiye’nin birlikteliğine, dostluğa, barışa, kardeşliğe,  yapılan bir saldırı ve tüm bu kavramlara, Tahir Elçi’nin savunduğu kavramlara yönelik bir saldırı olduğunu bir kez daha dile getirmek istiyorum. Sizler aracılığıyla buradan defalarca hükümete, yetkililere; bizlere Tahir Elçi’nin faillerinin bulunacağına, yargı karşısında hesap vereceğine dair söz verenlere bir kez daha sesleniyorum. Görev ve sorumluluklarınızı yerine getiriniz, sözlerinizi tutunuz, Tahir Elçi’nin faillerini adalete yargıya teslim ediniz. Teşekkür ediyorum katılımlarınız için.