Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baro Başkanımızın Katledilişinin 139. Haftasında Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz…

31.08.2018

Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin katledilişinin 139. haftasında Adliye Sarayı önünde her hafta yapılması kararlaştırılan anma etkinliği bugün de meslektaşlarımızın katılımıyla yapıldı. Etkinlikte konuşan Baro Başkanımız Av. Ahmet ÖZMEN şunları söyledi;

Değerli Basın Mensupları; hepiniz hoş geldiniz bildiğiniz üzere 8 Kasım 2015 günü sevgili Tahir ELÇİ alçakça bir şekilde katledildi. Katlinin üzerinden 3 yıla yakın bir süre geçmek üzere. Kasım ayında 3 yılı geride bırakmış olacağız. Henüz Tahir ELÇİ'nin katilleri bulunup yargı karşısına çıkarılmadı.

Biz Diyarbakır Barosu olarak tam 139 haftadır burada Tahir ELÇİ'nin katillerini soruyoruz yetkililerden Tahir ELÇİ'nin katillerinin ve arkasındaki karanlık odakların yargıya teslim edilmesini talep ediyoruz. Ancak bu talebimize hiçbir yetkiliden bugüne kadar bir cevap gelmedi. Ben buradan bir kez daha tüm yetkililere görevlerini yapmaya çağırıyorum, Tahir ELÇİ'nin katillerini bulmaya davet ediyorum. Tahir ELÇİ bildiğiniz üzere bütün meslek yaşamını İnsan Hakları, Barış ve Adalet üzerine inşa etti. Bütün meslek yaşamını buna adadı. Geçen hafta sonu kamuoyunda yoğunca yer aldığı üzere İstanbul'da istiklal caddesinde Galatasaray Lisesi önünde 700. hafta oturma eyleminde bulunan Cumartesi Annelerinin eylemleri engellendi ve darp edildiler. Göz altına alındılar ve sonraki hafta da yetkililer tarafından istiklal caddesinde böyle bir eylemin yapılmasına müsaade edilmeyeceği yönünde bir açıklamada bulunuldu. hem rahmetli sevgili Tahir ELÇİ hem Diyarbakır Barosunun tüzel kişiliği hem de Baromuzun tüm üyeleri yıllarca faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için mücadele ettiler, mücadele yürüttüler ve bu mücadeleyi de yürütmeye devam ediyorlar.

Biz Diyarbakır Barosu olarak Cumartesi Annelerinin bu haklı onurlu çocuklarının kemiklerini talep eden, bir mezarları olsun ve katilleri bulunup failler yargılansın talebinin yasaklanmasını buradan kesinlikle kabul etmediğimizi, Cumartesi Annelerinin yanında olduğumuzu, faili meçhul cinayetlere ilişkin mücadelemizin süreceğini bir kez daha sizlerle paylaşmak istiyoruz. Cumartesi Anneleri etkinliğinin yapılması demokrasinin temel gereğidir. Böyle bir etkinliğin yasaklanması ne yazık ki Türkiye açısından bir demokrasi ayıbıdır. katılımlarınız için hepinize teşekkür ediyor. Bugün aramızda Hak İnisiyatifi Diyarbakır Şube Başkanı Reha RUHAVİOĞLU bulunuyor, Katılımlarından dolayı Hak İnisiyatifi Diyarbakır Şube Başkanı Reha RUHAVİOĞLU'na teşekkür ediyorum.