Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.
- Baromuz
- Merkezler & Komisyonlar
- Komisyonlar
- Merkezler
- Raporlar
- Duyurular
- Yayınlar
- Baro Bültenleri
- Diğer
- İletişim
20.07.2018
Baro Başkanımızın Katledilişinin 134. Haftasında Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz…
Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin katledilişinin 134. haftasında Adliye Sarayı önünde her hafta yapılması kararlaştırılan anma etkinliği bugün de meslektaşlarımızın katılımıyla yapıldı. Etkinlikte konuşan Baro Genel Sekreterimiz Av. Mahsum BATI şunları söyledi.
Değerli basın mensupları hoş geldiniz. Tam 134 haftadır Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi'nin arkadaşları olarak Elçi soruşturma dosyasında herhangi bir ilerleme olmamasını ve faillerinin bulunamamasını protesto etmek amacıyla Diyarbakır Adliyesi önündeyiz. Bugün yine bu amaçla Tahir Elçi'nin dostları ve sevenleri olarak toplanmış bulunmaktayız. Geçtiğimiz haftalarda da belirttiğimiz gibi soruşturma dosyasında henüz şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan hiç kimse yok. Dönemin Başkanı Ahmet Davutoğlu olayın başında Tahir Elçi'nin ailesine bir söz vermişti. Ne olursa olsun bu olayın aydınlatılacağını ucu nereye dokunursa dokunsun faillerin bulunacağını söylemişti. Söz vermişti. Şimdi buradan devlet yetkililerine, savcılığa, İçişleri Bakanı, Adalet Bakanlığına soruyoruz. Bu soruşturmanın ucu nereye dokunuyor? Failler neden bulanamıyor. Daha önce soruşturma dosyasına sunduğumuz dilekçelerimizde belirttiğimiz gibi Tahir Elçi'nin failleri nerede? Bu soruşturma neden ilerlemiyor? Tahir Elçi'nin vurulduğu sokakta silah kullanan onlarca kişi olmasına rağmen neden dosyada tek bir şüpheli yok? En basit adli vakada onlarca kişi şüpheli konumuna getirilip, haklarında soruşturma yürütülürken böylesi ciddi bir olayda neden tek bir şüpheli yok? Olayın üstü örtülmeye mi çalışılıyor? Buradan bu soruları sizler aracılığıyla yetkililere soruyoruz. Değerli basın mensupları burada etkinliğimizi sonlandırıyoruz. Katıldığınız için hepinize teşekkür ediyoruz.