Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baro Başkanımızın Katledilişinin 129. Haftasında Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz…

01.06.2018

Baro Başkanımızın Katledilişinin 129. Haftasında Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz…

 

Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin katledilişinin 129. haftasında Adliye Sarayı önünde her hafta yapılması kararlaştırılan anma etkinliği bugün de meslektaşlarımızın katılımıyla yapıldı. Etkinlikte konuşan Baro Başkanımız Av. Ahmet ÖZMEN şunları söyledi:

Değerli basın mensupları tam 129  haftadır buradan sevgili Tahir Elçi'nin  katledilişini ve faillerinin bulunmayışını  protesto etmek amacıyla  Diyarbakır Barosu olarak her hafta toplanıyoruz.   Her hafta belirttiğimiz üzere Tahir Elçi'nin  failleri bulunana kadar,  yargı önüne çıkarılana kadar, hak ettikleri cezaya çarptırılana kadar  bu demokratik etkinliğimiz ve taleplerimiz sürecektir.   Soruşturma dosyasında hepinizin bildiği  üzere  ne yazık  somut elle  tutulur bir gelişmenin olmadığını tekrar sizlerle paylaşmak  durumundayız.  Tahir Elçi soruşturma dosyasının 2,5 yıl içerisinde izlediği seyre baktığımızda  iyi bir soruşturma yürütülmediğini, sonuç almaya odaklı  adımların atılmadığını, soruşturma makamının olay yerinde bulunan başta polis memurları ve diğer tanıkların ifadelerini alırken matbu standart sorularla adeta kes yapıştır  tarzında ifadeler aldığını daha önce paylaşmıştık. Olay yerinde silah kullanan tüm polisler memurlarının dosya içerisinde tanık sıfatıyla yer aldıklarını hepiniz biliyorsunuz.

Öte taraftan  yine soruşturmanın asli delillerinden olan görüntü  kayıtlarının çözümü noktasında  çok kötü bir sınav verildiğini hepiniz farkındasınız.  Mardin Kebapevi isimli iş yerinden bizim sunduğumuz  delil kaydına ilişkin 2 yıl  aradan sonra  Adli Tıp Kurumu tarafından gönderilen raporda iş yerinin iç kısmına bakan 3 kameranın  çalışır vaziyette olduğu, ancak Tahir Elçi'nin  vurulduğu ve katledildiği yere bakan kameranın ise  kayıt almadığı, bozuk olduğu şeklinde  bir rapor geldi.  Taktir bu rapor bizlerde, soruşturma dosyasını yürüten  avukat arkadaşlarımızda ciddi bir şüpheye ve endişeye  mahal verdi. 4 kameradan 3'ünün çalışıyor olması, Tahir Elçi'nin vurulduğu yere bakan kameranın çalışmaması  düşündürücüdür. Bu nedenledir ki, biz  soruşturma makamından bu görüntülere ilişkin tekrar bir müzekkere  yazılarak  tekrar çözüm talebinde bulunduk.  Özet itibariyle orada silah kullanan kişiler açısından  hem de dosyasının en önemli delilleri olan görüntü kayıtları üzerinde yeterli incelemenin yapılmadığının farkındayız. Öte taraftan  Tahir Elçi'nin hemen ölümünden sonra basına da yansıdığı üzere emniyete ait bir kamera kaydında 13 saniyelik bir kesintinin olduğu ilişkin soruşturma makamına başvurmuş idik.  Ancak bugün öğreniyoruz ki  inceleme talep ettiğimiz kameranın ve hafıza kartının savcılık tarafından  ilgili emniyet biriminden istenmediği  gibi bir durumla karşı karşıyayız.  Yani talebimiz üzerine kamera ve hafıza kartı üzerinden yapılan inceleme yapılmış değil. Değerli arkadaşlar tüm  bu olumsuzluklara rağmen biz Diyarbakır Barosu olarak Tahir Elçi'nin  failleri bulunana ve yargı önüne çıkarılana kadar bu mücadelemizi sürdüreceğimizi  sizler aracılığıyla bir kez daha kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Şimdi 5 dakikalık sesiz oturma eylemimiz olacak.