Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baro Başkanımızın Katledilişinin 128. Haftasında Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz…

25.05.2018

Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin katledilişinin 128. haftasında Adliye Sarayı önünde her hafta yapılması kararlaştırılan anma etkinliği bugün de meslektaşlarımızın katılımıyla yapıldı. Etkinlikte konuşan Baro  Yönetim Kurulu  Av. Muhammed Neşat Girasun şunları söyledi:

Diyarbakır Barosu ve Tahir Elçi'nin sevenleri olarak  her hafta adalet talebimizi yüksek sesle  dillendirmekteyiz.  Faillerin ve arkasındaki  karanlık odakların  adalet önünde hesap vermesini amaçlayan bu etkinlik ciddi bir mücadele azminin ruhunu taşıdığından hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Tam 128 haftadır devam eden ve failleri yargı önüne çıkarılıncaya kadar devam edecek olan bu etkinlik  birilerince hatta ilgililerce önemsenmiyor olabilir. Ama bu etkinliğimizin ve benzeri etkinliklerin politik cinayetlerin aydınlatılmasının  en önemli motivasyon aracı olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu politik cinayet aydınlatma kadar motivasyonumuzda bir eksilme olmayacaktır.  Bu mücadele azmi ve geleneği bizlere Tahir Elçi ve onun gibi hukukçuların bıraktığı mirastır.  Bu mirasın ne denli kıymetli  olduğunu bir örnekle anlatmak isterim. 

Şırnak'ın Silopi İlçesine bağlı Görümlü köyünde 1993 yılının 13- Haziran'ı 14 Haziran'a bağlayan gece güvenlik  güçleri tarafından 6 köylü gözaltına alınıyor.  Ve bu köylülerin akıbeti ile ilgili hiç bir kolluk birimi herhangi bir bilgi vermiyor.  Bu kişilerin gözaltında olmadığı söylüyorlar.  Tahir Elçi o dönemde Cizre'de henüz 1 yıllık avukat bile değilken bu  ailelerin avukatlığını üstleniyor. O kaotik dönemde olayın örtbas edilmesi sebebiyle bu olayın gündemleşmesi için Tahir ELÇİ Uluslararası Af Örgütü'ne  o dönemde acil eylem çağrısı yapıyor.  Ve olayın bir şekilde başta dönemin hükümet yetkilileri olmak üzere  ülke gündemine girmesini sağlıyor.  Bu olay 1993 yılında yaşandı.  Hala kaybolan bu kişiler ortada yok, cesetlerine bile ulaşılamadı.  Ancak Tahir Elçi'nin 20 yıllık hukuk mücadelesi sonucunda o dönemin askeri yetkilileri hakkında  Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi'nde adam öldürmek suçundan dava açıldı.  O dönemin askeri yetkilileri bizzat Tahir Elçi tarafından çapraz sorguya tabi tutuldu. Tahir Elçi bu olayda ortaya koyduğu avukatlık pratiği, hukuk mücadelesi ve azmi onun dosyanın aydınlatılmasında bize yol gösterici olacaktır.

O dönemin yetkilileri bugün Tahir Elçi cinayetinden sorumlu olanlar gibi bize hiç bir şey olmayacak diye düşündüler.  Tahir Elçi cinayetinden sorumlu olanlar da bir gün mutlaka yargı önünde bizlere hesap verecekler. Bizler  Tahir Elçi'nin takipçileri, mirasçıları ve Diyarbakır Barosu olarak, Tahir Elçi'nin sevenleri olarak  bu cinayet aydınlatıncaya  kadar  yapılması gereken her türlü çabayı ortaya koyacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.  Etkinliğimize katıldığınız için teşekkür ederiz.