Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baro Başkanımızın Katledilişinin 117. Haftasında Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz...

09.03.2018

Baro Başkanımızın Katledilişinin 117. Haftasında Başkanımızı Saygıyla Anıyoruz...

Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin katledilişinin 117. haftasında Adliye Sarayı önünde her hafta yapılması kararlaştırılan anma etkinliği bugün de meslektaşlarımızın katılımıyla yapıldı. Etkinlikte konuşan Baro Başkanımız Av. Ahmet ÖZMEN şunları söyledi;  

Değerli basın mensupları hepiniz hoş geldiniz.

İki yılı aşkın bir süredir her cuma günü Diyarbakır Adliyesi önünde demokratik etkinliğimizi ve sivil itaatsizlik eylemimizi düzenliyoruz. Hiçbir zaman siz değerli basın mensupları bizleri yalnız bırakmadınız. Biz her hafta cuma günü aynı saatte burada sevgili Tahir ELÇİ'nin faillerinin bulunmayışını protesto etmek amacıyla burada toplanıyoruz.

Daha önce de defaatle dile getirdik. Bu etkinliğimiz Tahir ELÇİ'nin failleri bulununcaya dek her hafta düzenli olarak sürecek. Biliyorsunuz dün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günüydü. Bu vesileyle bu haftaki etkinliğimizin konuşmasını yapmak üzere Baromuz Kadın Merkezi ve Tahir ELÇİ Soruşturma Komisyonu üyesi değerli meslektaşım Av. Gamze YALÇIN'a sözü bırakıyorum.

Değerli basın emekçileri bildiğiniz üzere dün 8 Mart Dünya Emekçiler Kadınlar günüydü. Bu hafta kapsamında kadınlar olarak alanlarda yıllardır verdikleri hak mücadelelerinin hala devam ettiğini ve devam ediyor olacağını bir kez daha vurguladılar.  Biz kadınlar, kadın hak mücadelesinin, kadının var olma mücadelesiyle başladığını, devam ettiğini ve de devam edeceğini biliyor ve buradan bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Kadın hak mücadelesinde değerli Baro Başkanımız Tahir ELÇİ de yıllarca yanımızda oldu, alanlarda oldu. Bizim hak arama mücadelemizi bizlerle destekledi. Biz bugün hem Diyarbakır Barosu hem de Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi olarak bir kez daha başkanımız Tahir ELÇİ ile dayanışmak ve onu anmak üzere alanlardayız. Tahir ELÇİ yıllarını annelerin çocuklarına ulaşması amacıyla, bu alanda mücadele vererek yürüttü ve maalesef bu alanda yaşamını yitirdi. Annelerin bitmeyen yas süreçlerinin sona erdirilmesi için toplu mezarlardaki kayıpların ortaya çıkarılması ve annelerine ulaşması amacıyla, ailelerine ulaşması amacıyla çok büyük emek harcadı. Bu emek sadece alanlarda kalmadı Tahir ELÇİ için. Hukuksal mücadelesi de gerçekten bizler açısından bir çığır açtı. Biz hem meslektaşları hem de kadınlar olarak bugün bir daha buradan şunu haykırmak istiyoruz. Tahir ELÇİ bizler için ölümsüzdür. Tahir ELÇİ'nin yürütmüş olduğu mücadeleyi bizler elimizden geldiği kadar buradan devam ettirmeye çalışacağız. Komisyon olarak çalışıyoruz. Baromuzca bir komisyon oluşturuldu. İki yılı aşkın süredir yapmış olduğumuz çalışmalarda maalesef ama maalesef soruşturma makamlarının etkili soruşturma yürütmemesi ve taleplerimizin birçoğunu cevapsız bırakması sonucunda hala failler ortaya çıkarılmış değil. Ancak komisyonumuzun yapmış olduğu teknik çalışmalar var. Uluslararası kurumlar vasıtasıyla yaptığı teknik çalışmalar var. Biz Buradan Tahir ELÇİ'nin faillerinin ortaya çıkarılana kadar hem kadınlar, hem hak savunucuları hem Diyarbakır Barosu olarak bu alanda mücadele vereceğimizi, faillerin derhal yargı önüne çıkarılması ve cezalandırılması için adli mekanizmaların üzerine düşen tüm görevi ivedilikle yerine getirmesi talebinde bulunuyoruz. Tahir ELÇİ şunun farkındaydı. Bu coğrafyaya barış gelecekse bu kadınların emek ve mücadeleleriyle gelecek. Biz buradan tekrar başkanımızı saygıyla anıyoruz ve failleri ortaya çıkarılana kadar kadın ve hak savunucuları olarak dosyasının etkin bir şekilde takip etme sözü veriyoruz.