Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baro Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz İçkalede İncelemede Bulundu.

09.06.2022

Bir kısım basın yayın organlarında Sur İlçesi Cevatpaşa Mahhallesi Hz. Süleyman Caddesi  İçkale Sokakta devam restorasyon çalışmaları sırasındainsan iskeleti ve kemiklerinin bulunduğu, söz konusu yerin 1990’lı yıllarda JİTEM tarafından sorgu ve infaz merkezi olarak kullanıldığı haber edilmiştir.

Habere konu yer, 1990 yıllarda JİTEM tarafından kullanıldığı ve gözaltında kayıplarla sürekli gündeme gelen bir yer olması nedeniyle  Baro Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz söz konusu çalışma alanına gitmişlerdir.  

Bölgede özel bir şirket tarafından restarorasyon çalışmalarının devam edildiği gözlemlenmiştir. Restorasyon çalışması yürüten özel şirkete ait yetkililerle yapılan görüşmede mayıs ayında  çalışmalar esnasında 3 insan iskeletine denk geldiklerini, söz konusu insan iskeletlerini usulü dahilinde kayıt altına alıp görüntelediklerini, tutanağa bağladıklarını ve raporlarıyla birlikte Müze Müdürlüğüne teslim ettikleri bilgisini vermişlerdir. Müze yetkilileri ile yapılan görüşmede üç insana ait iskeletlerin kendilerine teslim edildiğini, muhafaza altına aldıklarını bilgisi verilmiştir.

Diyarbakır Barosu olarak süreci takip edip insan iskeletlerinin kime ve hangi tarihe ait olduğu konusunda yasal süreci başlatacağımızı kamuoyuyla paylaşırız.