Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baro Başkanımız Tahir ELÇİ'nin Katledilişinin 200. Haftası Anma Etkinliği Diyarbakır Adliyesi Önünde Gerçekleştirildi...

01.11.2019

Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin katledilişinin 200. haftası anma etkinliği bugün de meslektaşlarımızın katılımıyla yapıldı. Etkinlikte konuşan Baro Başkanımız Av. Cihan AYDIN şunları söyledi;

Değerli basın mensupları, sevgili meslektaşlarım hoş geldiniz.

Sevgili Başkanımız Tahir ELÇİ’nin katledilişinin üzerinden bir ay sonra 4 yıl geçmiş olacak. Bugün etkinliğimizin 200. Haftasını gerçekleştiriyoruz. 200 haftadır, 3 yıl 11 aydır bu adliyede, duruşma salonlarında, yaşamın her alanında bu soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürütülmesi, bu cinayetin faillerinin ortaya çıkarılması ve yargıya teslim edilmesi konusunda her platformda taleplerimizi yılmadan dile getirdik. Kar-kış demeden adalet arayışımızı sürdürüyoruz ve sürdürmeye de devam edeceğiz. Bütün bu çabalarımızın şu an itibariyle bir sonuca varmadığını üzülerek belirtmek istiyorum. Ancak bu adalet arayışımız yılmadan devam edecek. Bu cezasızlık politikası sadece bu dosyaya ilişkin değil, Türkiye’de özellikle kamu görevlilerinin karışğı iddialarının bulunduğu çok sayıda soruşturma ve kovuşturmada bir cezasızlık politikası olduğu hepimizin malumu. Bunu da çeşitli platformlarda dile getirdik ve getirmeye devam edeceğiz. Hem bu olayda hem de sevgili başkanımızın öldürülmesi olayında hem de diğer cezasızlık politikası ile sonuçlanan dosyalarda, soruşturmalardaki adalet arayışımız Diyarbakır Barosu ve onu destekleyen meslektaşlarımız ve Barolarla birlikte sürdürmeye devam edeceğiz.

Bugün aramızda İzmir Barosundan da çok sayıda meslektaşımız var. Onlara da dayanışma ve destekleri için bir kez daha teşekkür ediyorum.

Olağanüstü Hal biteli neredeyse 1,5 yıl oldu ancak OHAL uygulamaları ne yazık ki hız kesmeden hayatın her alanında devam ediyor. Toplantı ve gösteri hakkında, ifade özgürlüğü hakkında, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda, kayyum atamaları konusunda devam ediyor. Süreklileşmiş bir OHAL uygulamasıyla karşı karşıyayız. OHAL bu toplumun üzerinde adeta bir kara bulut gibi, bir hayalet gibi dolaşmaya devam ediyor. Bu toplumun demokratikleşmesi, insanların ifade özgürlüğünün kullanabilmesi, insanların yargıya olan güvenlerini yeniden tesisi yönünde bir engel olarak bütün toplumun önüne çekilmiş durumda. Bunu da kabul etmiyor bu konudaki mücadelemizi de sürdüreceğiz. Seçimin üzerinden daha 7 ay geçmesine rağmen 13 Belediyeye kayyum atandı, çok sayıda belediye başkanı tutuklandı. Bu hukuksuz uygulama da bir OHAL uygulaması ürünüdür. Bir OHAL Kanun Hükmünde Kararnamesine dayanılarak bütün bu işlemler tesis ediliyor. OHAL sadece kağıt üstünde kalkmış durumda ama bütün hukuksuz uygulamaları, Temel hak ve özgürlükler önündeki bütün engelleri olduğu gibi bütün varlığını korumaya devam ediyor. Buna ilişkin de dostlarımızla birlikte mücadelemizi vermeye, bu karanlık günleri atlatmaya çalışacağız. Bu duygu ve düşüncelerle 200 hafta anma etkinliğimizi sonlandırıyorum. Katılımınız için teşekkürler.