Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baro Başkanımız Tahir ELÇİ'nin Katledilişinin 199. Haftası Anma Etkinliği Diyarbakır Adliyesi Önünde Gerçekleştirildi...

25.10.2019

Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin katledilişinin 199. haftası anma etkinliği bugün de meslektaşlarımızın katılımıyla yapıldı. Etkinlikte konuşan Baro Saymanımız Av Muhlis OĞURGÜL şunları söyledi;

Değerli Basın Emekçileri ve Baromuzun Saygıdeğer Üyeleri;

Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin katledilmesinin üzerinden tam 199 hafta geçmesine rağmen failleri bulunmamıştır. Bu zamana kadar faillerinin tespiti için herhangi bir çabanın yürütülmediğini, kuvvetle muhtemel şüphelilerin isimlerinin dosyada bulunmasına rağmen şüpheli sıfatıyla hiç kimsenin ifadesinin dahi alınmadığını belirtmek isteriz. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın faillerin yargı önünde hesap vermeleri için ivedilikle işlem tesis etmesini talep ediyoruz.  “Tahir ELÇİ’nin failleri bulunsun”, “ Tahir için ADALET” etkinliğimizin 199. Haftasında bir kez daha şunu vurguluyoruz: Tahir ELÇİ’nin failleri bulunmadan ve gereği yapılmadan bu işin peşini bırakmayacağız.

Bildiğiniz üzere 21.10.2019 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı  Keziban Yılmaz, Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı  Rojda Nazlıer, Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz evlerine yapılan baskınla gözaltına alınmışlardır.  Gözaltı işleminden hemen sonra Bismil ve Kayapınar Belediye hizmet binalarına da kolluk güçlerince baskın düzenlenip, arama işlemi yapılmıştır. Belediyelerde yapılan arama sonrasında, belediye binaları polis tarafından ablukaya alınmış, belediye yetkililerinin binalara giriş çıkışı da engellenmiştir. Bismil, Kayapınar ve Kocaköy Belediyelerinin eş başkanlarının gözaltı ve ifade işlemleri devam ederken yerlerine kayyum atanmıştır.

Gözaltına alınan belediye eşbaşkanları 22.10.2019 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklanmaları istemiyle nöbetçi sulh ceza hâkimliğine sevk edilmişlerdir.  Hakimliğin sorgu işlemlerinin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı  Keziban Yılmaz, Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı  Rojda Nazlıer’in  tutuklanmasına karar verilmiş, Bismil Belediye Eşbaşkanı Orhan AYAZ adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.

Belediye başkanlarının tutuklanması ve yerlerine kayyum atanması hukukun temel kurallarını, seçme ve seçilme hakkını ağır bir şekilde ihlal etmiştir. Demokrasinin olmazsa olmazı olan seçme ve seçilme hakkının keyfi uygulamaları ile ihlal edilmesi hukuk devleti olmanın varlığına ciddi anlamda zarar vermektedir. Hukukun üstünlüğüne katkı sunmayan, seçenin iradesine saygı duymayan, seçilene güvence sağlamayan bu otoriter yaklaşım, derhal terk edilmelidir.

Katılımınızdan dolayı teşekkür ederiz.

DİYARBAKIR BAROSU BAŞKANLIĞI