Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baro Başkanımız Tahir ELÇİ'nin Katledilişinin 158. Haftası Anma Etkinliği Üyelerimizin Katılımıyla Gerçekleşti...

11.02.2019

Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin katledilişinin 158. haftası anma etkinliği bugün de meslektaşlarımızın katılımıyla yapıldı. Etkinlikte konuşan Baro Başkanımız Av. Cihan AYDIN şunları söyledi;

Değerli meslektaşlarım, değerli basın mensupları 158. Hafta yine adliye önündeyiz. Yine Başkanımız Tahir ELÇİ’nin faillerini arıyoruz, aramaya devam ediyoruz. Tıpkı 157 hafta boyunca yaptığımız gibi bugün de maalesef faillerin bulunması konusunda bir gelişme olmadığını, soruşturma dosyası konusunda bir gelişme olmadığını size bir kez daha üzülerek belirtmek durumundayız. Ancak her zaman söylediğimiz gibi bizler her koşulda bu dosyanın, faillerin takipçisi olacağız. Faillerin bulunmasının, yargı önüne çıkarılmasının takipçisi olacağız. Diyarbakır Barosu bütün meslektaşlarımızla, bütün avukatlarla ve Tahir ELÇİ’nin bütün dostlarıyla birlikte bu dosyanın sonuca oluşması için çabalayacağız. Yine daha önce söylediğimiz üzere burada güncel insan hakları meselelerini konuşmayı taahhüt etmiştik. Bugün de gazetecilere ilişkin birkaç şey söylemek isterim.

Dün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günüydü. Maalesef Türkiye’de basın mensuplarının, çalışan gazetecilerin son derece ağır koşullarda çalıştığı, daha doğrusu çalışmaya çalıştığı bir dönemdeyiz. Maalesef işten çıkarılan işsiz gazeteci sayısı zannediyorum çalışan gazetecilerden çok daha artmış durumda ve gazeteciler son derece ağır koşullarda çalışıyor.

Diyarbakır Barosu daha önce de belirttiğimiz üzere her zaman olduğu gibi bundan sonra da hak ihlallerine uğrayan basın mensuplarının yanında olacaktır. Çünkü sizler olmadan haber alma hakkından bahsetmek mümkün değildir. Zaten sizler vasıtasıyla sesimizi kamuoyuna ve dünyaya duyuruyoruz. Bu nedenle Diyarbakır Barosu adına bir kez daha bu eylemde bizi yalnız bırakmadığınız için ve sesimizi duyurduğunuz için ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Maalesef Türkiye şu anda gazeteciler için en tehlikeli ülkelerden biri. Tam sayı verememekle birlikte 141’i aşkın gazetecinin tutuklu olduğunu, ulusal ve uluslar arası basın örgütleri kamuoyuna duyurmuştur. Bu sayının giderek artacağına yönelik de endişelerimiz var. Basın mensuplarının yaptıkları haberlerden dolayı soruşturma ve kovuşturmalara maruz kaldığı konusunda maalesef çok sayıda parametre var. Ancak sizin de koşullar ne olursa olsun meslek etiğine aykırı davranacağınız konusunda endişemizi bir kenara bırakmak istiyoruz. Ülkenin İnsan hakları, demokrasi ve özgürlükler konusundaki karnesini sizlerle birlikte tüm ulusal ve uluslar arası kamuoyuna duyurmak durumundayız. Bu konuda yanımızda olacağınızı da biliyoruz. Bu vesileyle bir kez daha çok içimizden gelmese de gününüzü kutluyorum. Diyarbakır Barosu adına hepinize bir kez daha teşekkür ediyorum. Kazasız belasız, temel hak ve özgürlüklere saygılı bir meslek yılı diliyorum.