Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin Katledilişinin 153. Haftası Anma Etkinliği Üyelerimizin Katılımıyla Gerçekleşti...

07.02.2018

Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin katledilişinin 153. haftası anma etkinliği bugün de meslektaşlarımızın katılımıyla yapıldı. Etkinlikte konuşan Baro Başkan Yardımcımız Av. Gazal BAYRAM KOLUMAN şunları söyledi;  

Değerli Meslektaşlarım, Değerli Basın Emekçileri;

Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin öldürülmesinin üzerinden 3 yıl geçti.  Ne yazık ki; 3 yıldır soruşturma dosyasında bir arpa boyu yol alınmadığını görmekteyiz.  Bu cinayetin üstünün örtülmemesi, katil ya da katillerin ortaya çıkarılması için bir kez daha Soruşturma dosyasından sorumlu Savcıya ve kamuoyu huzurunda katillerin bulunması sözünü veren tüm siyasi erklere çağrıda bulunarak görevlerinin gereğini yapmaya davet ediyoruz.  Başkanımızın katilini bulmadan, dosyanın cezasızlıkla sonuçlanmasına müsaade etmeyeceğimizi bir kez daha ifade ederek, ömrünü faili meçhul dosyalara adayan Başkanımızı saygıyla anıyoruz.  Başkanımız merhum Tahir Elçi’nin onurlu yaşamına atfen burayı Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü olarak kullanmaya devam edeceğiz. Bu hafta Sayın Selahattin DEMİRTAŞ’a ilişkin tarihi AİHM kararı  ve makus Bölge Adliye  Mahkemesi kararına değineceğiz.

Değerli arkadaşlar, HDP eski Eş Genel Başkanı ve aynı zamanda baromuz üyesi Selahattin DEMİRTAŞ hakkında AİHM’nin 20.11.2018 tarihli kararına ilişkin Bölge Baroları olarak   03.12.2018 tarihinde ortak açıklamada bulunduk. Sayın DEMİRTAŞ’ın tarihi AİHM kararı çerçevesinde derhal serbest bırakılmasının hukuka ve adalete olan güvenimizi artıracağını ifade etmiştik.  Bu ortak açıklamanın ertesi günü 04.12.2018 tarihinde Sayın DEMİRTAŞ’ın ve Sırrı Süreyya ÖNDER’in ‘’Terör Örgütü Propagandası Yapmak ‘’ suçundan yargılandığı ve en üst hadden cezalandırılmasına dair hüküm kuran İstanbul 26.Ağır Ceza Mahkemesi kararının istinaf incelemesini yapan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2.Ceza Dairesi oldukça seri şekilde istinaf başvurularının esastan reddine dair kesin karar vermiştir.

Cumhurbaşkanının, AİHM kararı sonrasında, ‘’AİHM’nin verdiği kararlar bizi bağlamaz, biz karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz’’ cümlesinin kısa sürede vücut bulduğunu ve Bölge Adliye Mahkemesi kararıyla, tarihi AİHM kararının ne kadar yerinde bir tespit olduğunu gördük.  Sayın  DEMİRTAŞ’ın tutukluluğunun siyasi bir karar olduğu gibi AİHM kararının uygulanmakta diretilmesi,  en üst hadden verilen cezaya ilişkin kararın derhal incelmeye alınarak 15 gün gibi kısa sürede neticelenmesi tesadüfi değildir. Tam da Cumhurbaşkanının söylemi sonrası, bağımlı yargı bir kez daha verdiği kararla  adalete ve evrensel hukuk ilkelerine olan güvenimizi sarsmış ve Sayın DEMİRTAŞ’ın uzun süreli tutukluluğuna hukuksuzca kılıf uydurmuştur.

Sayın DEMİRTAŞ;  çözüm süreci olarak adlandırılan dönemde, bu sürecin hayati önemini demokratik siyaset yöntemlerini kullanarak anlatmaya çalışmıştır. Bu minvalde seçilmiş bir milletvekili iken yaptığı 18 adet konuşma Yasama Dokunulmazlığı ve Yasama sorumsuzluğu içinde değerlendirilmesi gerekirken, Anayasa aykırı olarak Propaganda kapsamında değerlendirilmiş ve sorgusu usulüne uygun bir şekilde yapılmadan Adil yargılanma ilkesine aykırı şekilde en üst hadden cezalandırılmasına karar verilmiştir.

Hukuk alanı kullanılmak suretiyle yapılan bu uygulamalar ?gelecekte kişileri benzer beyan yahut davranışlardan uzak tutmak ve korku- kaygı ortamını arttırmak? üzere Sivil topluma karşı işlenen bir şiddet suçudur. Korku dili, demokratik siyaset yürütenlere karşı yönelimlerin giderek artması, Toplumun baskılanması için Hukuk alanının bir argüman olarak kullanılmasına kaygı ile yaklaşmaktayız.  

Barışın tesisi için uğraşan tüm sivil toplum örgütlerine ve bireylere karşı hukuk alanında yaratılan şiddetin ortadan kaldırılması için Diyarbakır Barosu olarak kararlıkla mücadele etmeye devam edeceğimizi bir kez daha buradan ifade etmek istiyoruz. Şiddeti hiçbir koşulda istemediğimizi ve Toplumsal Barışın tesisi için mücadele ederken hayatını yitiren Sayın Tahir Elçi’nin bıraktığı mirasa sahip çıkmaya kararlıkla devam edeceğiz. Adalet ve Barış Kavramlarına olan inancımızı kaybetmediğimizi bir kez daha dile getirerek,  başkanımız Sayın TAHİR ELÇİ’yi 3. Yılında bir kez daha saygıyla anıyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 07.12.2018