Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Barış Savunucularını Saygıyla Anıyoruz..

12.10.2015

 

Diyarbakır Barosu Başkanlığı

Basın Açıklaması

                                                                                    12.10.2015

Barış Savunucularını Saygıyla Anıyoruz..

 

Değerli basın emekçileri ve saygıdeğer meslektaşlarım;

Ankara'da vahşice gerçekleştirilen bombalı saldırıda yaşamını yitiren masum insanlarımızı, barış savunucularını saygıyla anıyoruz.

Barış ve kardeşlik talebini, barış çığlığını boğmaya yönelik bu vahşi ve alçakça saldırıyı şiddetle kınıyor, lanetliyoruz.

Acımız büyük. Savaşa, ölüme karşı barış çığlığını haykırmak için Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya giden barış güvercinlerini acımasızca katlettiler.

Toplumumuzun Ankara'da katledilen barış savunucularının anısını yaşatacağından, onların barış çığlığını daha da gürleştirerek büyüteceğinden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Şüphesiz toplumumuzun birlikte, bir arada, demokratik ve özgür bir ülkede BARIŞ İÇİNDE yaşama arzu ve iradesini hiçbir karanlık odak ve vahşi saldırı yok edemeyecektir.

Katil ve karanlık güçlerin bu saldırısı halkların barış talebini daha çok güçlendirecektir.

Ankara'daki saldırı, yakın tarihimizin barbarca işlenmiş en ağır eylemidir. Bizi yönetenler ve  onların emrinde olan, biz yurttaşların güvenliğinden sorumlu güvenlik görevlileri; barış gibi kutsal bir değer, ekmek ve su kadar hayati, toplumsal bir talep olan BARIŞIN SAVUNUCUSU o masum insanları koruyamadılar.

Son birkaç aydır benzer şekilde yaşanan, toplumumuzun barışına, özgürlüğüne, birlikte yaşama iradesine ve kardeşliğine kasteden hiçbir katliamın failleri bu güne kadar adalet önüne çıkarılmamıştır. Adana ve Mersin'de yapılan katliam girişimi, Suruç'ta Türkiye toplumunun adeta vicdanı olan ve Kobani'li kardeşlerinin yardımına koşan o gencecik insanlarımızın vahşice katledilişi ve 05 Haziran 2015'te Diyarbakır'da binlerce kişiyi öldürmeyi hedefleyen katillerin arkasındaki karanlık halen de aralanmış değildir.

Bizi yönetenlerin, yetkililerin unutmamaları gereken bir gerçeği, buradan, bir Adliye binasının önünden haykırmak isteriz: Türkiye'nin toplumsal barışının tümüyle bozulması istenmiyorsa, Türkiye'nin Suriye'ye dönmesi istenmiyorsa, şehirlerimizin Halep'e dönmesi istenmiyorsa yurttaşları korumak, güvenliklerini almak, yaşam haklarını sağlamak için tam bir kararlılıkla gerekli önlemleri alınmalı, son 4-5 ay içinde yaşanan katliamların failleri, bu katliamların yaşanmasında ihmalleri olan her kim varsa etkili şekilde soruşturularak adalet önüne çıkarılmalıdır.

Adli ve İdari makamların hızla ve hemen faillere ulaşarak ve bu vahşi saldırının arkasındaki bütün karanlık tabloyu ortaya çıkarması toplumumuzun sosyal barışı, güvenliği ve geleceği bakımından acil bir görevdir.

Saldırıda hayatını kaybeden insanlarımıza Allahtan rahmet, yakınlarına ve toplumuza başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Saygılarımızla.

 

Diyarbakır Barosu YK adına

Av. Tahir ELÇİ/Baro Başkanı