Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Barış, Demokrasi Ve İyi Hekimlik Değerlerinin Savunucusu Diyarbakır Seçilmiş Belediye Eş Başkanı Dr. Selçuk MIZRAKLI Serbest Bırakılsın!

09.02.2020

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimler sonrasında milyonların iradesi yok sayılarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin de aralarında bulunduğu bölgedeki diğer birçok belediyeye kayyum atandı. Yerel seçimde kullanılan geçerli oyların %63 alarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçilen ve kanunsuz hukuksuzca, keyfi bir şekilde görevden alınan Dr. Adnan Selçuk Mızraklı 22 Ekim 2019’da tutuklanarak Kayseri'ye kadar ring içerisinde götürüldü. 25 Aralık 2019 tarihinde görülen ilk duruşmasında tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Emek, meslek ve hak örgütleri olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı’nın yarın görülecek olan davasını takip etmek, dayanışmamızı ifade etmek, yapılan bu kanunsuzluğu ve hukuksuzluğu kabul etmediğimizi vurgulamak üzere buradayız.

Somut ve inandırıcı hiçbir gerekçe ortaya konulmadan yapılan keyfi tutuklamalar ve kayyum uygulamaları ve totaliter rejimlerde görülen seçme-seçilme hakkı gaspı uygulamalarını çağ dışı ve antidemokratik olarak buluyoruz. Ülkemizde toplumsal sağlığımızın ancak barış içerisinde bir arada yaşayacağımız demokratik bir ortamın oluşması ile gerçekleşebileceği bilinciyle tek adam rejimi uygulamalarına hiçbir şekilde boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.

Türkiye’nin büyük ve etkili tabip odalarından biri olan Diyarbakır Tabip Odası Başkanlığı görevini 2008 - 2010 yılları arasında üstlenmiş olan Dr. Selçuk MIZRAKLI halen (2018-2020 dönemi) Diyarbakır Tabip Odası Onur Kurulu üyesidir.

Dr. Mızraklı’nın yoksulluğa karşı ve toplumun sağlık hakkı mücadelesindeki katkılarının, demokrasi ve insan hakları alanında yürüttüğü mücadelenin en yakın tanıklarıyız.

Dr. Selçuk MIZRAKLI başarılı bir hekim olmanın yanı sıra yaşadığı il olan Diyarbakır ve çevresindeki halkın sorunlarına çare olmak üzere tabip odası görevleri dışında, yoksullara yardım götürme amacıyla kurulmuş olan “Sarmaşık Derneği” başkanlığını ve yine bölgesinin eğitim açığını gidermek üzere kurulan Mezopotamya Vakfı Üniversitesi Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini başarıyla yerine getirmiştir.

Dr. Selçuk Mızraklı’nın tüm hekimlik yaşamı toplumun sağlık ve yaşam hakkı mücadelesi, iyi hekimlik değerlerinin savunusuyla geçmiştir. Aynı zamanda demokrasi, özgürlük, barış ve insan hakları savunusunu iyi hekimlik mücadelesiyle birleştirebilmiştir. Diyarbakır’da halkın sağlık sorunlarına sahip çıktığı, yoksullukla mücadele ettiği için halk tarafından çok iyi bilinmekte, tanınmakta ve sevilmektedir. Belediye ve milletvekili seçimlerinde aldığı oylar bunun somut göstergesidir.

Yaşamı boyunca mesleki faaliyetlerin yanında, sağlık için barışçıl demokratik bir ortamın olmazsa olmaz olduğu bilinciyle Barış, Demokrasi ve İnsan Hakları mücadelesi yürüten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi seçilmiş Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı’nın serbest bırakılması, serbest kaldıktan sonra da hekim duyarlılığı ile yerine getireceğinden kuşku duymadığımız Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlığı görevine iadesinin sağlanmasını ülkemiz demokrasisi ve adaleti için yaşamsal değerde buluyoruz.

 

 

Diyarbakır Tabip Odası

Diyarbakır Barosu

İHD Diyarbakır Şubesi

TİHV Diyarbakır Temsilciliği

Hak İnisiyatifi Diyarbakır Şubesi

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyonu

KESK Diyarbakır Şubeleri

DİSK Diyarbakır Şubesi