Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Avukata saldırıya Bölge Barolarından tepki

29.11.2014BASINA VE KAMUOYUNA

           

                        28 Kasım 2014 tarihinde Hakkâri/Yüksekova’da meslektaşlarımız Av. Fırat İke ile Av. Uğur Yaşar, kendilerini avukat olarak tanıtıp kimlik kartlarını gösterdikleri halde, önce polisin sataşmalarına ve hakaretlerine maruz kalmış, ardından da ellerine ters kelepçe takılarak feci şekilde darp edilmişlerdir. Dövülerek zorla polis aracına bindirilen her iki meslektaşımız önce terörle mücadele şubesine (TEM) götürülmüş daha sonra sağlık kontrolünden geçirilerek serbest bırakılmışlardır.

 

                        Polisin bu pervasız ve çirkin saldırısını, sadece iki meslektaşımıza yönelik olarak değil, savunma mesleğine ve 85 bin avukata yönelik olarak kabul ediyor ve şiddetle kınıyoruz.

 

                        Kolluğu olağanüstü yetkilerle donatmayı hedefleyen iç güvenlik paketinin gündemde olduğu bu dönemde, polis tarafından savunma mesleğine dahi bu denli ağır saldırı gerçekleşebiliyorken; bu paketin yasalaşması halinde kolluk güçlerinin neler yapabileceğini tahmin etmek hiç de güç değil.

 

                        Son 10 yılda özgürlük - güvenlik dengesinde sürekli olarak güvenlik politikalarını öne çıkaran siyasi iktidarın, bu anlayışının gereği olarak her fırsatta polise önemli yetkiler vermesi, genelde bütün yurttaşlara ve özelde de meslektaşlarımıza karşı bu tür saldırıların yaygınlaşmasına yol açmıştır.

 

                        Avukatlar, hiçbir zaman muktedirlerin boyunduruğu altına girmemişlerdir, girmeyeceklerdir. Hiçbir kaygı taşımadan bağımsız ve tarafsız olarak mesleklerini icra eden avukatlar, insan haklarından ve özgürlüklerden yana duruş sergilemeye devam edeceklerdir. Zira savunma mesleği tarih boyunca önemli bedeller ödeyerek bu günlere gelebilmiştir.

 

                        Polisin Yüksekova’da meslektaşlarımıza yönelik olarak gerçekleştirdiği saldırıyı bir kez daha şiddetle kınıyor, başta bu olay olmak üzere insan haklarına ve özgürlüklere karşı geliştirilen her türlü eylem, işlem ve hukuk ihlalinin karşısında dimdik duracağımızı ve bunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı bölge baroları olarak ilan ediyoruz.

 

                        Basına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur…

 

 

ŞANLIURFA BAROSU                          AĞRI BAROSU                          BATMAN BAROSU

  (Dönem Sözcüsü)                

 

BİNGÖL BAROSU                               BİTLİS BAROSU                       DİYARBAKIR BAROSU

 

 

HAKKARİ BAROSU                              MARDİN BAROSU                  MUŞ BAROSU

 

 

SİİRT BAROSU                                    ŞIRNAK BAROSU                     TUNCELİ BAROSU

 

 

VAN BAROSU