Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
ACI KAYBIMIZIN 13. GÜNÜNDEYİZ, BAŞKANIMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ!

11.12.2015

BASINA VE KAMUOYUNA

ACI KAYBIMIZIN 13. GÜNÜNDEYİZ, BAŞKANIMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ! 

Baro Başkanımız Tahir ELÇİ'nin  aramızdan koparılışının 13. gününde burada toplanmış bulunmaktayız. Diyarbakır Barosu olarak, daha önce de sizlere deklere ettiğimiz üzere, Başkanımızın katilleri bulunana kadar her cuma burada yine sizlerle birlikte olacağız.

Bugün itibariyle üzülerek belirtmek isteriz ki, soruşturma dosyasında henüz faillerin tespitine yönelik tatmin edici bir gelişme yaşanmamıştır. Diyarbakır Barosu olarak soruşturma dosyasının takibi ve faillerin tespiti amacıyla uzmanlardan ve avukatlardan oluşan bir  çalışma grubu  oluşturduğumuzu sizlerle daha önce paylaşmıştık. Çalışma grubumuz büyük bir titizlik ve disiplin içinde çalışmalarını sürdürmektedir. Oluşturduğumuz bu çalışma grubunun elde etmiş olduğu bulgu ve tespitler ışığında soruşturma dosyasına gerekli müdahaleler  yapılmış  ve bu amaçla ilgili makamlara talepler yazılı olarak sunulmuştur. Bu taleplerin yanı sıra çalışma grubumuz elde etmiş olduğu ve soruşturmanın seyrini ciddi şekilde etkileyecek bulgularımızı ve genel olarak çalışmalarımızı en kısa sürede geniş bir basın brifingi ile kamuoyuyla ayrıca paylaşacağız.

Önemine ve aciliyetine  binaen tekrar etmek gerekirse;

1-    Soruşturma dosyasında halen bir şüpheli bulunmamaktadır. Bu sıfatla da ifadesine başvurulmuş kimse yoktur. Çalışma grubumuzca tespiti yapılan ve şüpheli olarak ifadesine başvurulması talep edilen kişiler de üzülerek belirtmek gerekir ki tanık sıfatıyla dinlenmişlerdir.

2-    Bu aşamada dosya kapsamında 25 polis tanık olarak, bir polis de müşteki sıfatıyla dinlenmiştir.

3-    Başkanımız Tahir ELÇİ cinayeti ile  ilgili soruşturma kapsamında yapılmış hiç bir gözaltı işlemi de bulunmamaktadır. Bu yönlü yapılan haberler de gerçek dışıdır.

4-    Başkanımız Tahir ELÇİ cinayeti ile ilgili kuvvetli bir delil gibi  basına yansıtılan deforme mermi çekirdeği ise, önemle belirtmek gerekir ki; Başkanımızın bulunduğu yerden değil, Yenikapı Sokağı'nın başından alınan bir mermi çekirdeği olup, Başkanımızın ölümüne neden olan mermi çekirdeği olma ihtimalini düşünmemekteyiz.

5-    Baromuz tarafından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na  2 Aralık ve  8 Aralık tarihlerinde sunduğumuz 2 adet talep dilekçemizde 40'a yakın talep sıralanmıştır. Bu taleplerimizin hangilerinin yerine getirilip getirilmediği, yerine  getirilen taleplerimizin varlığı halinde ise nasıl bir işlem yapıldığı ve ne sonuç alındığı da tarafımıza bildirilmemiştir.

6-    Dosyadaki tüm görüntülerin özelikle de Yenikapı Sokak'ta bulunan PTT'ye ait görüntü kayıtlarının  ham hallerinin ve delillendirme çalışmasını gösteren krokinin  tarafımıza verilmesi istenilmiş olmasına rağmen maalesef bu taleplerimiz de henüz karşılanmamıştır.

7-    Olay günü olay yerinde görevli bulunan polis ve diğer kamu görevlilerinin görev listesi yine ısrarlı taleplerimize rağmen tarafımıza verilmemiştir.

 

Bir kez daha Başkanımızın faillerinin tespiti ve yargı önüne çıkarılması amacıyla gereken çalışmaları etkin ve kararlı bir biçimde yürüteceğimizi ve bu cinayeti işleyenlerin açığa çıkarılmasının ısrarlı takipçisi olacağımızı sizler vasıtasıyla başta ailesi, üyelerimiz ve kamuoyuyla saygıyla  paylaşmak isteriz.

Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu