Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
78 Barodan Ortak Açıklama "Savunmaya Saldırı Kabul Edilemez"

14.09.2021

Son dönemlerde yargının kurucu unsurlarından olan savunma makamına ve avukatlık mesleğine yönelik artarak devam eden tehdit ve saldırılara karşı sözümüzü söylemek ve mücadele kararlılığımızı göstermek amacıyla biz aşağıda imzası olan barolar tarafından açıklama yapma gereği zorunlu hale gelmiştir.

En son 13 Eylül 2021 tarihinde Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin duruşma salonunda; mahkeme başkanı tarafından müdafii avukatlara yönelik ön yargılı tutum ve saldırgan tavır üzerine Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit EREN ve yönetim kurulu üyeleri, konuyu görüşmek için duruşma salonuna gittiklerinde mahkeme başkanı aynı tutumunu baro başkanı ve yöneticilerine karşı sürdürmüştür. 

Mahkeme başkanı tarafından Diyarbakır Baro Başkanı Av. Nahit EREN ile duruşma salonunda bulunan avukatların duruşmadan çıkartılmalarına ilişkin polislere talimat verilmesi üzerine, polis memurlarınca baro başkanına, baro yöneticilerine ve avukatlara yönelik fiziki saldırı ve hakaretlerde bulunulmuştur.


Bilinmelidir ki ; adil yargılanma hakkının gerçekleşebilmesi için öncelikle hak arama özgürlüğünün gerçek bir özgürlük olarak kullanılması, hukuki dinlenilme hakkının tanınması, şüphelinin/sanığın, hakkındaki tüm delilleri görebilmesi ve delillere karşı sözünü söyleme hakkının bulunması, savunması için delil sunabilmesi, bu delillerin de toplanması zorunludur. 

Bireylerin bu haklarını kullanabilmeleri için seçecekleri müdafii/lerin yardımından yararlanma hakkı bulunmaktadır. Bu hak, adil yargılanma hakkının en önemli parçasıdır. Bu nedenle savunma görevi yapan avukat, adil yargılanma hakkının en önemli unsurudur. Savunman, aynı zamanda TCK 6. maddesi uyarınca yargı görevini yapandır.

Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; avukatlık mesleği savunma hakkının, adil yargılanma hakkının ve hak arama özgürlüğünün teminatıdır. Avukatların meslek örgütü olan barolar da insan haklarının, özgürlüklerin ve hukuk devletinin güvencesidir. Bu sebeple, savunma makamının yani avukatların özgür ve etkili olamadığı bir toplumda hiç kimsenin özgürlüğü garanti altında değildir.

Hiçbir kişi veya kurum; savunma görevini yapan avukatı görevini yapmaktan alıkoyamaz, engelleyemez, avukata fiziki saldırı ve hakarette bulunamaz.

Avukatın görevi; hukuk devletinin bireylere sağladığı güvenceleri korumak, bu hak ve güvencelerin kullanılmalarını sağlamaktır.  Avukatların mesleki faaliyetlerinin engellenmesi, duruşma salonundan fiziki saldırı ve hakaretlere maruz bırakılarak çıkartılmaları gibi kabul edilemez tutum ve anlayışlara karşı mücadelede etme konusundaki kararlığımızı bir kez daha tüm kamuoyuna duyurmaktayız.

Hukuk Devletini, Adil Yargılanma Hakkını, Savunmayı, Mesleğimizi ve Meslektaşlarımızı savunmaktaki kararlılığımız bilinmelidir. Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanının ve olayda yer alan kolluk görevlilerinin ivedilikle görevden uzaklaştırılmaları ve haklarında gerekli adli ve idari soruşturmanın başlatılması gerektiğini kamuoyu ve ilgililerin bilgisine sunarız.

 

 1. Adana Barosu 
 2. Adıyaman Barosu
 3. Afyonkarahisar Barosu
 4. Ağrı Barosu
 5. Aksaray Barosu
 6. Amasya Barosu
 7. Ankara Barosu
 8. Antalya Barosu
 9. Ardahan Barosu
 10. Artvin Barosu
 11. Aydın Barosu
 12. Balıkesir Barosu
 13. Bartın Barosu
 14. Batman Barosu
 15. Bilecik Barosu
 16. Bingöl Barosu
 17. Bitlis Barosu
 18. Bolu Barosu
 19. Burdur Barosu
 20. Bursa Barosu
 21. Çanakkale Barosu
 22. Çankırı Barosu
 23. Çorum Barosu
 24. Denizli Barosu
 25. Diyarbakır Barosu
 26. Düzce Barosu
 27. Edirne Barosu 
 28. Elazığ Barosu
 29. Erzincan Barosu
 30. Erzurum Barosu
 31. Eskişehir Barosu
 32. Gaziantep Barosu
 33. Giresun Barosu
 34. Gümüşhane-Bayburt Bölge Barosu
 35. Hakkari Barosu
 36. Hatay Barosu
 37. Iğdır Barosu
 38. Isparta Barosu
 39. İstanbul Barosu
 40. İzmir Barosu 
 41. Kahramanmaraş Barosu
 42. Karabük Barosu
 43. Kars Barosu
 44. Kastamonu Barosu 
 45. Kayseri Barosu
 46. Kırıkkale Barosu
 47. Kırklareli Barosu
 48. Kırşehir Barosu 
 49. Kilis Barosu
 50. Kocaeli Barosu 
 51. Konya Barosu
 52. Kütahya Barosu
 53. Malatya Barosu
 54. Manisa Barosu
 55. Mardin Barosu
 56. Mersin Barosu
 57. Muğla Barosu
 58. Muş Barosu
 59. Nevşehir Barosu
 60. Niğde Barosu
 61. Ordu Barosu
 62. Osmaniye Barosu
 63. Sakarya Barosu
 64. Samsun Barosu
 65. Siirt Barosu
 66. Sinop Barosu
 67. Sivas Barosu 
 68. Şanlıurfa Barosu
 69. Şırnak Barosu
 70. Tekirdağ Barosu
 71. Tokat Barosu
 72. Trabzon Barosu
 73. Tunceli Barosu
 74. Uşak Barosu
 75. Van Barosu
 76. Yalova Barosu
 77. Yozgat Barosu
 78. Zonguldak Barosu