Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
14 MESLEKTAŞIMIZIN TOPLU YEMİN TÖRENİ YAPILDI

12.09.2013

14 MESLEKTAŞIMIZIN TOPLU YEMİN TÖRENİ, 11.09.2013 TARİHİNDE DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TİYATRO SALONUNDA YAPILDI. DİYARBAKIR BARO BAŞKANI AVUKAT TAHİR ELÇİ, AVUKATLIK MESLEĞİNİN HERHANGİ BİR MESLEK OLMADIĞINA VURGU YAPARAK; AVUKATLIĞI, ÖZGÜRLÜĞÜN GARANTÖRÜ OLAN BİR MESLEK OLARAK DEĞERLENDİRDİ. 


AVUKATLARIN HİÇBİR OTORİTENİN ETKİSİNDE KALMADAN SAVUNMAYI TEMSİL ETMESİ GEREKTİĞİNİ ANLATAN ELÇİ, KONUŞMASINDA "AVUKATLIK MESLEĞİ HERHANGİ BİR MESLEK DEĞİLDİR. BUGÜN 14 MESLEKTAŞIM, AVUKATLIĞA İLK ADIMINI ATIYORLAR. AVUKATLIK MESLEĞİ SAVUNMA HAKKININ, HAK ARAMA ÖZGÜRLÜĞÜNÜN, ADİL YARGILAMA HAKKININ VE HUKUK DEVLETİNİN EN TEMEL GÜVENCESİ OLAN BİR MESLEKTİR. BİZLER, HAK ARAMA ÖZGÜRLÜĞÜNÜN GARANTÖRLERİ OLAN BİR MESLEĞİN MENSUPLARIYIZ. 


BİZLER ANCAK ETKİLİ OLABİLİRSEK, YURTTAŞLARIN, MAĞDURLARIN, ADALETSİZLİĞE UĞRAYANLARIN HAK VE HUKUKUNU ETKİLİ BİR ŞEKİLDE SAVUNURSAK, BU ÜLKEDE ADALET YERİNİ BULUR, İNSAN HAKLARI GERÇEKLEŞİR VE ETKİN BİR ADALET GERÇEKLEŞMİŞ OLUR. AVUKATLARIN ETKİLİ, BAĞIMSIZ, ÖZGÜR, MESLEĞİNİ İYİ YAPAMADIĞI BİR TOPLUMDA HİÇ KİMSENİN ÖZGÜRLÜĞÜNDEN VE ADİL YARGILAMA HAKKINDAN TAM OLARAK SÖZ ETMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR. 


MESLEĞİMİZ, AYNI ZAMANDA CESARET VE ASALET MESLEĞİDİR AVUKATLARIN HİÇBİR OTORİTEDEN, GÜÇ ODAĞINDAN, HİÇBİR KESİM VE MAKAMDAN ÇEKİNMEDEN EN ÖZGÜR VE BAĞIMSIZ BİR BİÇİMDE SAVUNMAYI TEMSİL ETMESİ GEREKİYOR. ANAYASAMIZ OLAN AVUKATLIK KANUNU'NDA BU ŞEKİLDE DÜZENLENMİŞTİR. AVUKATLIK, BAĞIMSIZ SAVUNMAYI TEMSİL EDEN YARGININ KURUCU UNSURUDUR. DİYARBAKIR BAROSU, ÖTEDEN BERİ HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ SAVUNAN BİR BARO OLMUŞTUR. DİYARBAKIR BAROSU'NUN SADECE YÖNETİCİLERİ DEĞİL, NEREDEYSE BÜTÜN ÜYELERİ TOPLUMSAL MESELELERDE TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERE DUYARLI VE MÜCADELECİ OLMUŞTUR. YURTTAŞLARIN, HAK VE HUKUKUN YANINDA OLMUŞTUR. BÖYLESİ BİR BARODA BUGÜN BU MESLEĞE BAŞLIYORSUNUZ. 


MESLEKİ SORUNLARIMIZIN, FAALİYETLERİMİZİN DIŞINDA, İNSAN HAKLARI VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ KORUMA VE GELİŞTİRME SORUMLULUĞU BULUNAN BİR MESLEK ÖRGÜTÜNÜN ÜYESİ OLUYORSUNUZ” DEDİ.