Uygulamamızı İndirin

Kullanıcı deneyiminizi artırmak için uygulamamızı indirebilirsiniz.

Hemen İndir
Avukatlar Kobané ile dayanışma için bir arada..

07.10.2014
İŞİD saldırıları nedeniyle katliamla karşı karşıya olan Rojava / Kobané halkıyla dayanışmak ve demokratik tepkiyi ortaya koymak amacıyla Avukatlar Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya gelerek bir süre oturma eylemi gerçekleştirdi.

Etkinliğin başında bir açıklama Baro Başkanımız Av. Tahir ELÇİ ; Kürt halkının yüzyılı aşkın bir süredir yürüttüğü varlığını koruma ve demokratik hak mücadelesinde çok önemli ve kritik bir dönemden geçtiğini, tarihinde yaşadığı en büyük felaketlerden biriyle karşı karşıya olduğunu, daha önce Halepçe’de ve Enfal operasyonlarıyla ırkçı Baas rejimi ve Kürtdistanın dört parçasında yaşanan katliamların bir benzerinin Kobané’de yaşanmakta olduğunu ifade etti.

İŞİD adlı barbar grubun uluslar arası İnsan Hakları belgelerinde, Savaş suçu, Soykırım suçu ve insanlığa karşı suç olarak tanımlanan suçun tüm unsurlarına oluşturan eylemleri Kürt halkına gerçekleştirdiğini, Kürt halkını korumanın devletlerin ve uluslar arası toplumun ahlaki, insani ve en önemlisi de hukuki sorumluluğu olduğunu ifade etti.

Kürt Halkının Rojava’daki demokratik kazanımlarının bölgedeki birçok devletin örtük veya açık desteği ile İŞİD tarafından ortadan kaldırılmaya çalışıldığını, Uluslar arası topluma olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine de seslendiklerini, Kobané halkının korumanın kardeşliğin ve bir arada yaşama iradesinin bir gereği olduğunu, bazı yetkililerin açıklamalarını hayret ve şaşkınlık içerinde izlediklerini söyledi.

Kürt Halkının tek başına da kalsa bu barbarlara karşı direnmeye devam edeceğini ve Kürt Hukukçular olarak Rojava / Kobané halkının onurlu mücadelesinin yanında yer alacaklarını ifade etti.

Baro Başkanımız, Y.K ve Diğer üyelerimiz daha sonra Adliye Binası önünde oturma eylemi gerçekleştirerek Kobané halkıyla dayanışma duygularını ortaya koydu.